A mesék tartalma leírható egy vektorral. Az 1536 dimenziós vektorek elsőre talán bonyolultnak tűnnek, de szerencsére ma már nagyon sok eszköz áll rendelkezésre, hogy ezeket könnyen lehessen kezelni. És természetesen az 1536 dimenziót le lehet butítani 2 dimenzióra, így a fenti képen látható koordinátarendszerben ábrázolhatóak a mesék. (minden pont egy mesét jelent)
Ezen a csodálatos vektorok hasonlóságának vizsgálatával a mesék hasonlóságát lehet vizsgálni. Így történt, hogy a lineáris algebra segítségével kimutattuk, hogy a kedves ukrán anyuka által mesélt Görbehátú kiskacsa bizony ugyanaz a sztori, mint a Szovjet népek meséi című könyvben szereplő Sánta vadrucácska:
Ugyanezzel a módszerrel készült a könyvtáros a koboldkocsmában. A könyvtáros egy olyan kereső, ami képes jelentés alapján is keresni. A „vizet lopnak a bányában” mondat egyetlen mesében sem szerepel, viszont A szomjas bányatörpe pontosan erről szól. Így a hagyományos keresés nem talál semmit, a szemantikus keresésben viszont rögtön az első találat lesz ez a mese:
A koboldkocsma virtuális könyvtárosa olyan, mint egy igazi könyvtáros, megindokolja a javaslatát: